Anegdota z regionu Adjara

W mieście Batumi, niedaleko plaży, podchodzi młoda turystka do stojącej wagii elektronicznej. Wrzuca monetę do automatu i czeka na wskaznik kilogramów. Niezadowolona wynikiem rozbiera koszulkę, poczym wchodzi ponownie na wagę. Drugi wynik też nie odpowiada jej oczekiwaniom. Wrzuca kolejną monetę, ale uprzednio sciąga spódniczkę, ale i bez niej pokazana ilość kilogramów jest dla niej niesatysfakcjonująca. Z powodu braku kolejnych monet, kobieta oddala się od wagi. Wkrótce podchodzi do niej mieszkaniec miasta i mówi: Proszę rozbierać się dalej, ja płacę.Adjara to malowniczy region położony w południowo-zachodniej części Gruzji. Granica regionu znajduje się przy Morzu
Czarnym z subtropikalnym klimat oraz terenem górzystym oraz Turcją na południu. Ze względu na bliskość morza zimy są łagodne, lata gorące z częstymi opadami, co sprzyja rozwojowi różnorodnej roślinności, która utrzymuje się tu przez cały rok. Dlatego niedaleko Batumi został utworzony największy ogród botaniczny w Gruzji, a w całym regionie jest mnóstwo plantacji owoców cytrusowych (mandarynki, cytryny, arbuzy).

Region Adjara charakteryzują duże możliwości spędzenia czasu wolnego, zarówno nad morzem jak i w terenie górzystym. Batumi i najbliższe okolice to centrum wypoczynku nadmorskiego.
Samo miasto to połączenie nowoczesności i wielowiekowej tradycji, ciągle rozwijające się i zmieniające. Do Batumi każdego roku przyjeżdża tysiące turystów spragnionych wrażeń i pięknej pogody. Jadąc z miasta do miasta po drodze można nierzadko napotkać krowy spokojnie wylegające się na środku drogi. W głębi regionu występuje teren pagórkowaty z malowniczo położonymi wioskami.

Adjara to również region dla miłośników zwierząt. W Batumi znajduje się delfinarium, a na terenie górzystym wiele zwierząt, w tym ptaki drapieżne. Adjara znajduje się na terenie migracji ptaków drapieżnych z Euro-Azji w kierunku Afryki. W sezonie wiosenno-jesiennym można zaobserwować niesamowity spektakl przelot nawet kilkudziesięciu tysięcy orłów jednego dnia.


Główne atrakcje regionu to:

- kurorty nadmorskie (Batumi, Kobuleti, Gonio),
- miejscowości historyczne (Batumi, Gonio),
- ogród botaniczny (Batumi),
- Parki Narodowe (Mtirala),
- obserwacja ptaków (migracja ptaków drapieżnych),
- monastyry i ruiny zamków (Gonio),
- pola herbaciane.