Anegdota z regionu Shida Kartli

Zagraniczny turysta przejeżdżał raz przez region Shida Kartli niedaleko granicy z Osetią  w nadziei na znalezienie miejsca agroturystycznego. Jadąc drogą został zatrzymany przez żandarmerię wojskową, która zwróciła się do niego po rosyjsku następującymi słowami: Jechał Pan za szybko, będzie musiał Pan napisać wyjaśnienie? Jakie wyjaśnienie – spytał turysta?- I to w języku gruzińskim!- Ale ja przecież nie znam gruzińskiego! To napiszcie tak, jak potraficie! Mężczyzna wręczając policjantowi swoje prawo jazdy włożył do środka banknot 100$. Policjant zobaczywszy to uśmiechnął się: Powiedzieliście, że nie znacie języka gruzińskiego? A przecież połowę wyjaśnienia już napisaliście.


Shida Kartli jest znana przede wszystkim z żyznych ziem uprawnych, na których rosną plantacje jabłek, grusz, śliwek. Większość sprzedawanych owoców w Tbilisi pochodzi właśnie z tego regionu. Wiejski charakter terenu umożliwił także mieszkańcom rozwinięcie infrastruktury agroturystycznej, coraz bardziej popularnej nie tylko wśród Gruzinów.

Region Shida Kartli znajduje się na północy kraju i graniczy z Federacją Rosyjską. Obecnie połowa regionu znajduje się pod okupacją rosyjskich wojsk. Na okupowanym terenie mieszkają Osetyńcy, a po drugiej części Gruzini. Granice jednak są zamknięte i wjazd na te tereny może być utrudniony. Dlatego też w naszym opisie będziemy skupiać się na części gruzińskiej regionu.

Pod względem turystycznym region Shida Kartli jest kojarzony z Uplistsikhe, skalną osadą, która ze względu na stategiczne położenie pełniła funkcję obronną. Oprócz tego w regionie znajdują się liczne zabytki kościelne, fortrece i wykopaliska archeologiczne. W Gori, największym miaście regionu, jest muzeum Stalina.


Główne atrakcje regionu to:

- kościoły i monastyry (Kinstvisi, Samtavisi, Rkoni...),
- historyczne miejsca (Gori - muzeum Stalina),
- skalne miasto Uplistsikhe,
- plantacje owoców.