Anegdota z regionu Imeret

Pewnego razu kobieta wraca z bazaru w Kutaisi do domu obładowana siatkami z zakupami. Udając się w kierunku przystanku z marszutkami zobaczyła nagiego mężczyznę biegającego po ulicy i krzyczącego coś do siebie i innych ludzi. Kobiecie nie sposób było nie zwrócić na szaleńca uwagi, toteż skierowała na niego swój wzrok. W tej samej chwili zorientowała się, że zapomniała kupić jednego produktu, poczym wykrzyknęła na głos: Ach ty czorcie jeden, o jajach jeszcze zapomniałam!Imereti jest położone w samym centrum Gruzji, jako jedyny region nie graniczy z żadnym państwem zewznetrzym. Imereti była w XII w. centrum kultury całej Gruzji. Najważniejszym miastem regionu jest Kutaisi, drugie co do wielkości miasto w Gruzji. Wcześniejszym centrum życia kulturalnego i politycznego była mała miejscowość Gelati z kompleksem budynków katedralnych (obecnie znajdują się one na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i uniwersytetu.

Zachodnia część regionu jest obszerną niziną, na której uprawiane są różne warzywa i owoce (z sprzyjającym łagodnym klimatem), jak również hodowla bydła (wysoce cenionym produktem regionu jest ser imeretyński stosowany m.in. do produkcji khachapuri, ciasta wypełnionego serem). Oprócz tego teren obfituje w miejsca archeologiczne z wykopaliskami dinozaurów i grotami przy Kutaisi (9 km od miasta). W regionie Imereti nachodzi część parku Borjomi, licznie odwiedzanego latem i zimą.

Na terenie regionu produkowane są Kvevri, tradycyjne dzbany gliniane stosowane m.in. do przechowywania wina, przetrzymywane w ziemi.


Główne atrakcje regionu to:

- historyczne miejsca (Gelati, Kutaisi, Vani),
- katedry i monastyry (Motsameta, Bagrati, Gelati),
- parki krajobrazowe (Sataplia, Prometeusza),
- produkcja dzbanów glinianych
- winnice,
- pola herbaciane.