Anegdota z regionu Samtskhe-Javakheti

Dwóch mieszkańców regionu, Gogi i Hareba, zapragnęli stać się sławnymi. Postanowili więc, że kupią wielbłąda.Wielbłąd okazał się jednak dużym zwierzęciem i nie zmieścił się do jednego domu. Jeden z nich postanowił więc wyburzyć ścianę działową, tak żeby wielbłąd zmieścił się w dwóch mieszkaniach. Po pewnym czasie Hareba zechciał nieco zaoszczędzić na wydatkach nie karmiąc wielbłąda i powiedział do współwłaściciela: Byłoby lepiej, gdyby ta część, która je, pozostała w twoim domu! Po dwóch tygodniach przybiega Hareba do Gogi i mu mówi: Gogi, mam dosyć, odwróćmy wielbłąda, teraz ja będę go karmić!Samtskhe-Javakheti graniczy od południowej strony z Turcją i Armenią. Teren jest pokryty w większości niewielkimi wzniesieniami i górami do wysokości 3300 m.n.p.m. (wulkan Didi Abuli). W południowo-wschodniej części znajdują się liczne urokliwie położone jeziora. Na południu znajduje się duży Park Narodowy Borjom-Kharagauli, z największym miastem o tej samej nazwie. Region obfituje w bardzo dobre możliwości obserwacji ptaków drapieżnych.

Region należy do najstarszych historycznie ukształtowanych terenów w całej Gruzji. Znajduje się tam duża ilość różnego rodzaju zabytków architektonicznych, z kościołami, monastyrami, fortecami i skalnymi kompleksami. Do najbardziej znanych należą Vardzia, Sapara, Akhaltsikhe, Khertvisi, Tmogvi. W mieście Borjomi jest produkowana natomiast jedna z najpopularniejszych wód mineralnych w Gruzji o tej samej nazwie.

Samtskhe-Javakheti jest regionem chętnie odwiedzanym przez wielu turystów ze względu na ukształtowanie terenu i urozmaicone krajobrazy. Obszerne tereny pastwiskowe jak również dobrze rozwinięta sieć rzek pozwoliły również na rozwinięcie hodowli bydła.


Główne atrakcje regionu to:

- historyczne miejsca (Vardzia, Akhaltsikhe, Okros Tsikhe),
- góry i jeziora - wspinaczka górska, trekking (Didi Abuli),
- parki narodowe i krajobrazowe (Borjomi),
- monastyry (Zardzma),
- twierdze (Atskuri, Akhaltsikhe),
- kurort zimowy (Bakuriani),
- lecznicze wody gruntowe (Borjomi),
- obserwatorium astronomiczne (Abastumani),
- obserwacja ptaków drapieżnych.