Anegdota z regionu Kakheti

W jednej z kakhetyńskich wsi mieszkali Micho i Maro, wiekowa para mająca pod 70 lat. Pewnego słonecznego dnia Micho pojechał do Tbilisi sprzedać zebrany winogron ze swojego pola. Będąc w stolicy postanowił zakupić dla swojej ulubienicy wideoodtwarzacz wraz z kilkoma filmami dla dorosłych. Po powrocie do domu przekazał żonie podarunek, a sam udał się na pole doglądać plantacji. Kobieta oczywiście ucieszyła się z prezentu i zaczęła oglądać przywiezione filmy. Wieczorem Micho wraca zmęczony do domu, a Maro na niego z krzykiem i go w łeb patelnią: ach ty baranie zatwardziały! Na filmach widać, jak świat poszedł do przodu i różne pozy w łóżku stosować można podczas uciech porannych i wieczornych. A ty ze mną w tej jednej pozie już przeszło 40 lat. Kakhetia to przede wszystkim plantacje winorośli (ale również arbuzów, melonów, moreli i drzew morwowych). Większość plantacji wionogronowych znajduje się na Równinie Alazańskiej. Jedne z najpopularniejszych winorośli to: czerwone - Mukuzani, Saperawi, Kindzmarauli, Kvareli, Napareuli i Akhasheni oraz białe - Manawi, Tsinandali, Manavis Mtsvane, Alazani Valley). Warto podkreślić, iż niektóre nazwy win wzięły swoje określenie od nazw wsi, w których się je produkuje.

Dolina ta położona jest między górami Wielkiego Kaukazu, z głównym rejonem Tusheti wraz z parkiem o tej samej nazwie i Lagodekhi (również z rezerwatem przyrody o tej samej nazwie). Od południowej strony dolinę oddziela pasmo gór Gombori.
Na południu przy granicy z Azerbejdzanem znajduje się rozległa równina z terenem stepowym. Jej centrum to przede wszystkim David Gareja ( kompleks monastyrów), ale również liczne parki krajobrazowe (Vashlovani Park, Rezerwat Iori oraz Rezerwat Chachuna).


Głó
wne atrakcje regionu to:

- winnice i degustacje win (Dolina Alazańska),
- liczne kościoły i monastyry (Ikalto, Alaverdi, Nekresi...),
- parki krajobrazowe (Tusheti, Lagothekhi, Vashlovani),
- wyprawy górskie,
- obserwacja ptaków drapieżnych,
- mniejszości etniczne (Kistowie).