Anegdota z regionu Racha-Lechkhumi

Kilku drwali wraz z psem udało się do lasu na roboty leśne. Po jakimś czasie ciężkiej pracy zmorzył ich głód. Wybrali więc jednego spośród siebie, aby ten dla wszystkich przygotował posiłek. Zakłopotany wybraniec rozglądnął się wokół siebie i zebrał rosnące grzyby, choć pojęcia o nich nie miał i przygotował z nich posiłek. Woń, jaka się po lesie rozeszła, przyciągnęła pozostałych drawli. Pomimo głodu wielkiego, psu skosztować najpierw dali. Zwierzę po zjedzeniu swojej porcji, pognało w las, a za nim kucharz, dla podpatrzenia reakcji po grzybach zjedzonych. A że drwale byli bardzo głodni, pośpiesznie zjedli resztę strawy. Po kilku godzinach kucharz wraca zziajany i mówi przygaszonym tonem, że pies padł na skraju lasu… I wszyscy nagle wymiotować zaczęli w obawie o swoje zdrowie. Na to kucharz dokończył zdanie: No tak padł, ale pod kołami jadącego samochodu, a nie od grzybów.Racha-Lechkhumi to region nachodzący swoim terenem na region Svaneti (obecnie znajduję się w jego obszarze administracyjnym tzw. Dolna Svanetia). Charakterystyczną cechą regionu jest jedno z najmniejszych zagęszczeń populacji w całej Gruzji. Racha-Lechkhumi posiada zróżnicowaną topografię terenu, od gór skalistych, po tereny lesiste i niziny. Centrum administracyjne znajduje się w miejscowości Ambrolauri.

Ludność regionu jest znana z przywiązania do swojej tradycji, spokojnej pracy, miłości do wina i śpiewu, jednym słowem biesiadowania. W regionie jest rozwinięta tradycja zbierania winorośli i robienia z niej wina. Istnieje około 60 lokalnych gatunków winorośli, a do najpopularniejszych win należą Alexandrouli, Mujuretuli, Tsolikauri, Tetra. Jednak najbardziej znane wino to Khvanchkara, którego winogron rośnie tylko na urodzajnych glebach wokół wioski o tej samej nazwie.

Na terenie Racha-Lechkhumi istnieją dobre możliwości do turystyki, znajduje się tam duża ilość kościołów i innych zabytków architektonicznych. Natomiast na terenach górskich założone są hodowle ryb, które są sprzedawane po całym kraju.


Główne atrakcje regionu to:

- winnice (Khvanchkara),
- kościoły i ruiny fortec (Nikortsminda, Barakoni),
- trekking w górach (wodospady, rzeki, jeziora, jaskinie),
- obserwacja dzikiej zwierzyny (niedźwiedzie, ptaki),
- spływy kajakowe i pontonem (rzeka Rioni).