Anegdota z Tbilisi

Pewnego razu mieszkaniec Tbilisi udał się wczesnym rankiem samochodem do pracy. W centrum miasta chce zaparkować samochód, ale ma problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Zdenerwowany zaczyna modlić się do Boga: "Boże, pomóż mi zaparkować, a ja w dowód swojej wdzięczności będę żałować za swoje grzechy, pomagać biednym w potrzebie, czynić dobre uczynki... Tylko pomóż mi zaparkować samochód!!!" Nie dokończywszy modlitwy, widzi nagle, że przed nim zwalnia się jedno miejsce. Ucieszony zwraca się ponownie do Boga: Boże, już więcej nie trzeba mi twojej pomocy, włśnie zwolniło się miejsce.Tbilisi zachwyca przede wszystkim swoim położeniem w dolinie rzeki Mtkvari, otoczona z każdej strony niewielkimi wzniesieniami. Tbilisi jako stolicja Gruzji jest zarazem jej centrum ekonomicznym, komunikacyjnym i kulturalnym. W mieście przeplata się stara architektura z wieloma kościołami i monastyrami z VI w. z nowoczesną budowlą, centrami handlowymi, sklepami ulokowanymi przy głównych ulicach Chavchavadze i Rustaveli oraz galeriami i teatrami
.

Stare miasto Tbilisi wyr
óżnia się jednak od całości swą drewnianą architekturą i urokliwymi uliczkami, tętniącymi życiem nocnym, z licznymi kawiarniami i restauracjami. Ze starego miasta, wspinając się drogą na pobliskie wzgórze, dochodzi się do twierdzy Narikhala, graniczące z ogrodem botanicznym, z którego rozpościąga się piękny widok zarówno na stare miasto jak i większość część Tbilisi.

W stolicy tętni życie handlowe skupiające się przede wszystkim na licznych bazarach, gdzie większość mieszkańców zaopatruje się w podstawowe produkty spożywcze lub je sprzedaje. Ceny produktów na takich bazarach są z reguły mniejsze niż w normalnych sklepach, jakość bardzo dobra i można się targować ze sprzedawcami.


Główne atrakcje miasta to:

- liczne kościoły i monastyry,
- stare miasto i przyległa twierdza Narikhala,
- muzea i galerie (etnograficzne...),
- obserwacja ptaków na terenach wokół miasta,
- bazary,
- relaks w baniach termalnych.