Anegdota z regionu Kveo Kartli

Podczas wykopalisk w pobliżu Dmanisi została znaleziona waza z napisem: V w.p. Chr.. Całe miasto i jego okolice ucieszyli się na tą wiadomość. Wówczas mieszkańcy innego miasta tego samego regionu, Rustavi, zakopali na swoim terenie wazę z napisem: Rustavi X w.p. Chr.  i po miesiącu odkryli ją ponownie podczas prac archeologicznych. W Rustavi wszyscy mieszkańcy świętowali z radości, wszystkie gazety rozpisywały się o tym wielkim wydarzeniu. Dmanisi zażądało przeprowadzenia ekspertyzy w celu uwierzytelnienia wykopalisk. Obydwie wazy zostały więc wysłane do USA. Po kilku tygodniach przychodzi informacja: “Na wazie wykopanej w Dmanisi widnieje napis: Dmanisi, V w.p. Chr.; natomiast na wazie wykopanej w Rustavi jest napis: Rustavi, X w.p. Chr.; a na na drugiej stronie: Zakłady Aluminiowe w Rustavi”.


Kvemo Kartli jest położone w południowej części Gruzji i graniczy z Armienią i Azerbejdżanem (dlatego większość mieszkanców to Ormianie i Azerowie). Na terenie regionu znajdują się najwazniejsze szlaki komunikacyjne do sąsiadujących państw.

W Kvemo Kartli jest wiele miejsc przemysłowych, gdzie głównym miastem w regionie jest Rustavi z fabrykami metalurgicznymi i chemicznymi. Jednak Kvemo Kartli, ze względu na żyzne gleby i rozległe pastwiska stanowi idealny teren do uprawy owoców i warzyw jak ró
wnież hodowli bydła mlecznego (jezioro Tsalka i okolice).

Oprócz licznych monastyrów i kościołów, z któ
rych najważniejsze to Dmanisi, Bolnisi Sioni, Manglisi, Gudarekhi, Samshvilde, w regionie tym jest wykopalisko archeologiczne (miejscowość Dmanisi) z najstarszymi szczątkami ludzkimi datowane na 1.7 miliona lat. Wykopaliska te podważyły dotychczasowe teorie, dotyczące pochodzenia pierwszych Europejczykow z Afryki. Dmanisi stało się tym samym miejscem o fundamentalnym znaczeniu dla prac archeologicznych.


G
łówne atrakcje regionu to:

- wykopaliska archeologiczne,
- ruiny fortec,
- monastyry i kościoły,
- rezerwat przyrody Algeti,
- obserwacja ptaków drapieżnych.