Zimowy wypoczynek w Gruzji

 


Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą wyjazdu na narty do Gruzji. Poniżej przedstawiamy opis jednego z miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas na nartach w sezonie zimowym w Gudauri. Na Państwa życzenie przygotowujemy szczegółowy plan przyjadzu i pobytu w Gruzji, organizujemy transport, noclegi i inne atrakcje związane z pobytem zimowym.

 
Gudauri – stosunkowo młody i prężnie rozwijający się resort zimowy uzyskał za sprawą swoich idealnych możliwości narciarskich status kurortu zimowego rangi światowej. Miasteczko leży około 120 km od stolicy Gruzji Tbilisi i położone jest na wysokości 2200 m.n.p.m.. Sezon naciarski trwa od końca grudnia do końca kwietnia. Gudauri już teraz posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę do uprawiania narciarstwa. Każdego roku miasto odwiedzane jest w sezonie zimowym przez kilkadziesiąt tysięcy turystów. Miernikiem jakości niech będzie fakt, iż największą grupą turystów stanowią Niemcy, Austriacy i Amerykanie, którzy notabene we własnych krajach posiadją dobrze rozwiniętą infrastrukturę narciarską, a jednak decydują się na przyjazd do Gudauri. I nie bez powodu.

Pozytywna ocena dla kurortów narciarskich w Gruzji w raporcie New York Times!

W
styczniu 2011 New York Times opublikował na swoich stronach raport z rankingiem 41 najlepszych miejsc na świecie pod względem uprawiania sportów zimowych. Gruzja znalazła się w nim na szóstym miejscu wśród wszystkich badanych lokalizacji. Szczególnie Gudauri i Bakuriani znalazły uznanie w oczach autorów artykułu. 

Szlaki narciarskie i wyciągi 

W Gudauri jest obecnie 12 dostępnych szlaków zjazdowych (20% dla profesjonalistów i 80% zwykłe trasy), które każdego roku są bardzo dobrze przygotwane na otwarcie sezonu. Wszystkie zostały odkamienione, oświetlone i oznakowane. Miasto Gudauri chce w niedalekiej przyszłości posiadać 50km oznaczonych szlaków narciarskich (nie tylko do zjeżdżania). Przy szlakach znajdują się maszyny do odśnieżania i ubijania śniegu.

Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia sprzętu narciarskiego (około 60PLN/doba). W miejscowości Gudauri znajdują się również sklepy, apteki, bary i restauracje.

Najniżej położony wyciąg znajduje się na wysokości około 2200 m.n.p.m., a najwyżej położona stacja na wysokości nieco ponad 3000 m.n.p.m.. Wszystkie wyciągi są nowe i sprawne, wyposażone w generatory prądu zabezpieczając je przed awariami.

W
Gudauri mieszczą się następujące wyciągi (zobacz zdjecie poniżej):
- pierwszy wyciąg ma długość 1053 m,
- drugi wyciąg ma długość 2295 m,
- trzeci wyciąg ma długość 1063 m,
- czwarty wyciąg ma długość 1104 m,
- piąty wyciąg ma długość 1504 m,
- wyciąg gondola o długości 2800 m (dla 8 osób),
- wyciąg linowy (treningowe zjazdy) o długości 600 m,
- zjeżdżalnia dla dzieci 300 m.