Anekdota z regionu Samegrelo

Przychodzi  Mingrel do parku zoologicznego i spogląda na drzewo, gdzie siedziała papuga. Ptak w swoim zwyczaju zaczyna powtarzać - Mingrel, Mingrel, Mingrel... Człowiek się zdziwił, skąd papuga może znać, że jestem Mingrelem? W tejże chwili podchodzi do niego pracownik Zoo i się go pyta, skąd papuga może wiedzieć, skąd pochodzę? Pracownik odpowiada krótko, że jest to papuga wszystko wiedząca. Na co Mingrel, że chciałby kupić tego ptaka. Pracownik jednak nie mógł mu sprzedać papugi, w zamian oferował mu jej jaja, z których wylęgną się młode papugi.
Po dwóch miesiącach czekania z jaj wykluły się różne ptaki (wrona, sikora, orzeł, kaczka i łabędź), ale wśród nich nie było papugi. Wściekły Mingrel wraca do Zoo z pretensjami, a znajoma papuga znowusz do niego: Mingrel, Mingrel, Mingrel... Na co on odrzekł: To że ja Mingrel, wie cała Gruzja. Ale to że ty jesteś ptakiem lekkich obyczajów nie wiedzą wszyscy, ale też się niebawem dowiedzą.
 



Samegrelo jest położone w zachodniej części Gruzji i graniczy z Morzem Czarnym i regionem Svanetia. W regionie występuje klimat subtropikaly z gorącym latem i łagodną zimą, podobnie jak w regionie Adjara, jest on jednak tutaj bardziej suchy. Pogoda taka sprzyja uprawie owoców tropikalnych. Region ten, zwany również Mingrelią, zamieszkują Mingrelowie – grupa etniczna Gruzji, władająca swoim własnym językiem migrelskim. Samegrelo podzielone jest na dwie części, pierwsza nizinna wzdłuż części nadmorskiej wraz z Poti oraz górska dochodząca do Svanetii.

Najważniejszym miastem regionu jest Zugdidi, z jedną z najlepszych kuchni w całej Gruzji. Posiłki migrelskie są bardziej pikantne, niż w innych regionach kraju i smakuje jak curry Bazhe i Satsivi. Będąc w Zugdidi nie sposób nie zajechać do Muzeum Pałacowego Dadiani. Muzeum jest położone na imponujących filarach neogotyckich i zawiera kolekcję rzeczy rodziny książęcej Dadiani, którzy byli założycielami całego regionu Samegrelo. Muzeum posiada również, oprócz ksiąg antykwarycznych, broni i mieczy, jedną z trzech kopii pośmiertnej maski Napoleona Bonaparte. Maska znalazła się w Gruzji dzięki małżeństwu siostrzeńca Napoleona z rodziną Dadiani. 

Niezwykle imponujące wrażenie robią ruiny Nokalakevi nad rzeką Tekhuri, w północnej części regionu Samegrelo. Forteca znajduje się 15 km od miejscowości Martvili. Strona ta była zwana w okresie byzantyńskim jako Archaeopolis, a w sąsiadującej Gruzji jako Tsikhegoji lub jako forteca Kuji.


Na terenie regionu znajduje się Narodowy Park Kolkheti, który jest usytuowany tuż przy mieście portowym Poti, założony w 1998-99. Poand połowa Parku 15,742 hektara zajmuje teren nizinny i występuje w nim wiele gatunków ptaków nie tylko wodnych. Od 2007 Park jest udostępniony turystom i oferuje szeroką gamę wycieczek od nurkowania i oglądania ptaków po wspinaczkę i jazde konną.


Główne atrakcje regionu to:

- muzeum pałacowe Dadiani w Zugdidi,
- największa w Europie zapora wodna,
- ruiny fortecy Nokalakevi,
- park narodowy  Kolkheti,
- kaniony rzeczne Martvili,
- obserwacja ptaków wodnych i drapieżnych.